Khordong Network: Poland | Germany | India

Drophan Ling - Stupa w Darnkowie

Bardzo dziękujemy wszystkim
za dotychczasowe darowizny na budowę stupy, powstała dzięki Wam!

Wprawdzie 2 lata temu odbyła się jej konsekracja, ale wciąż jest jeszcze trochę
do zrobienia. Na zamontowanie nad wejściem czekają jelenie i koło dharmy.
Do wakacji chcemy zrobić podłogę
w pomieszczeniu stupy. W przyszłym roku
chcielibyśmy wykonać malowidła w środku oraz dokończyć dekoracje zewnętrzne.
Musimy także zagospodarować teren wokół budynku. Dlatego prosimy Was wszystkich
o dalsze sponsorowanie stupy, bez waszego wsparcia finansowego nie uda nam się zakończyć budowy.Budowa stupy - Bumpa


Drodzy Przyjaciele w Dharmie,
Parę dni temu zaczęliśmy budowę kolejnego poziomu stupy - bumpy. Pomimo tego, że jest to trudny element - skomplikowane są szalunki, prace idą bardzo szybko. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem i nie popsuje się pogoda za miesiąc bumpa stupy powinna być gotowa.
( Najnowsze zdjęcia stupy w naszej galerii - kliknij tutaj >> )

Koszt wykonania bumpy to ok. 85.000 zł (najwięcej praco- i materiałochłonne są szalunki). Do tej pory zebraliśmy 25.000 zł waszych darowizn na stupę ale mamy głęboką nadzieję, że tak jak dotychczas, dzięki waszej ofiarności uda nam się zebrać potrzebne na budowę fundusze.
Bardzo prosimy Was wszystkich o dalsze wspieranie budowy stupy.

Darowizny na budowę stupy można wpłacać na konto Związku:

Związek Buddyjski Khordong
Bank PKO BP S.A. Kudowa Zdrój
90 1020 5112 0000 7902 0035 5347

z dopiskiem "darowizna na stupę".


Za wszystkie, nawet najmniejsze ofiary serdecznie dziękujemy.
Pozdrowienia z Darnkowa,
Zarząd


Budowa stupy, kontynuacja


Drodzy Przyjaciele w Dharmie,
Zamówiliśmy 70.000 arkuszy z mantrami do wypełnienia stupy. Musimy sprowadzić też szafran i kadzidła. Potrzebne jest jak najszybciej ok. 12.000 zł na zapłacenie za mantry, szafran i kadzidła i ich wysyłkę do Polski. Bardzo prosimy o wasze darowizny, im szybciej mantry dotrą do Darnkowa, tym szybciej będziemy mogli przygotowywać zungi.
W kwietniu będziemy organizować transport z Indii 3 posągów i kilkudziesięciu już gotowych pudeł z zungami ofiarowanymi przez Paula z Tashiding. Mantry były przygotowane w klasztorze J.Ś. Dodrubczena Rinpocze do stupy, którą Paul zamierzał wybudować w Tashiding, część gotowego wypełnienia ofiarował do naszej stupy w Darnkowie, musimy tylko zapłacić za transport. Nie wiemy jeszcze ile to dokładnie będzie kosztowało, ale liczymy, że ok 4000 zł.
Cały czas przygotowujemy teksty do stupy. Do lata gotowy będzie komplet naszych praktyk i wszystkich tekstów, które przekazał nam nasz Rinpocze, Chhimed Rigdzin Lama. Wydrukowany będzie też komplet tekstów Bjangter, który dostaliśmy od Taklunga Tsetrula Rinpocze. Oprócz polskich mamy na razie tylko francuskie wersje naszych praktyk, na inne wersje językowe czekamy.
Od początku lipca będzie w Darnkowie Lama Thinley, który będzie przygotowywał zungi do ułożenia w stupie - mantry trzeba zwinąć, okleić materiałem lub wstążkami w pięciu kolorach, opakować w folię, ustawić w pudłach, zasypać suszoną tują i szafranem i zalać olejem palmowym. Tak przygotowane pudła będziemy umieszczać w bumpie stupy.
Cały czas możecie ofiarować do stupy:
- suche gałązki tui - bardzo potrzebne!
- drogocenności
- posążki
- teksty praktyk z tradycji Khordong i Bjangter we wszystkich dostępnych językach (oczywiście kompletne i nie zniszczone)
Na wypełnienie bumpy (bumpa jest naprawdę duża - 3,5 m wysokości, 4 m średnicy) potrzebujemy jeszcze ok. 23.000 zł - jak już wcześniej pisaliśmy ok. 16.000 zł mantry, szafran, kadzidła oraz transport mantr i gotowych zungów do Polski; ok. 3000 zł olej palmowy do zalania zungów; plastikowe pudła na teksty i zungi ok. 3500 zł; materiały do oklejania zungów i zawijania tekstów ok. 500 zł.
Na kosztorys wykonania bumpy jeszcze czekamy.
Mamy kosztorys na wykonanie ostatniego poziomu stupy, zwieńczenia (13 dysków, parasol, księżyc i słońce oraz klejnot). Zdecydowaliśmy, oczywiście w porozumieniu z Tulku Rigdzinem Rinpocze, że najlepiej będzie wykonać ten element z metalu - spawany z blachy o odp. grubości i jeśli damy rade finansowo, pozłocić. Koszt zwieńczenia to ok. 37.000 zł - 20.000 zł wykonanie wszystkich elementów z metalu, i ok. 17.000 zł materiały do pozłocenia (płatki złota, specjalny klej i lakier) pozłocenie możemy wykonać sami na miejscu w Darnkowie.
Do tej pory udało nam się dzięki Waszym darowiznom i pracy zbudować i wypełnić połowę stupy. Tulku Rigdzin Pema Rinpocze w zeszłym roku, po konsekracji poziomu z tsatsami mówił, ze dobrze byłoby gdyby udało się nam skończyć stupę w tym roku. Podkreśla to też w każdej rozmowie na temat szczegółów, o które pytamy teraz. W tym momencie to czy skończymy stupę w tym roku zależy tylko od funduszy. Każda nawet najmniejsza darowizna jest pomocna w realizacji stupy i za każdą kwotę bardzo dziękujemy.
Bardzo, bardzo prosimy Was o dalsze darowizny na stupę.
Pozdrowienia z Darnkowa, Zarząd


Stupa, podsumowanie i plany


Drodzy Przyjaciele w Dharmie,
W tym roku udało nam się zbudować więcej niż połowę naszej stupy. Jak zapewne pamiętacie na wiosnę zaczynaliśmy prawie od zera a teraz gotowe są dwa poziomy. Co najważniejsze drugi poziom (wypełniony zrobionymi w Darnkowie, głownie przez Radovana i Suzanę, tsatsami) został już poświęcony i zamknięty.
Podczas letniego kursu Tulku Rigdzin Pema Rinpocze dokonał ceremonii wmurowania specjalnych waz w ściany pierwszego poziomu stupy - tam gdzie będzie mała gompa. Następnie w pomieszczeniu drugiego poziomu ustawiliśmy wszystkie tsatsa. Potem Rinpocze przez 2 tygodnie wykonywał wiele rytuałów poświęcających tsatsa i trójwymiarowe mandale, które zostały ustawione na środku pomieszczenia z tsatsami, po czym 25.09 odbyła się końcowa ceremonia poświęcenia i zamknięcia drugiego poziomu stupy (zdjęcia z budowy stupy, przygotowań oraz obu ceremonii - wmurowania waz oraz poświęcenia poziomu z tsatsami do obejrzenia w galerii na naszej stronie: khordong.pl).
Na zakończenie ceremonii Rinpocze powiedział, że najlepiej byłoby gdyby udało nam się w przyszłym roku zakończyć budowę stupy i ma wielką nadzieję, że tak się stanie. Ponadto J.Ś. Taklung Tsetrul Rinpocze, potwierdzając swój przyjazd do nas w 2012 powiedział, że bardzo zależy mu na przyjeździe do Darnkowa w przyszłym roku także ze względu na stupę, ponieważ czuje się za nią odpowiedzialny. Także z tego powodu bardzo chcielibyśmy zakończyć budowę w przyszłym roku, tak żeby końcowa ceremonia poświęcenia całej stupy mogła odbyć się w obecności J.Ś. Taklunga Tsetrula Rinpocze.
Następny etap budowy to trzeci poziom stupy - bumpa, która zostanie wypełniona mantrami i tekstami. Część mantr jest już przygotowana - w zeszłym i w tym roku podczas kursów zwijaliśmy zungi. W gompie czekają zbiory tekstów Kangyur i Tangyur ofiarowane przez Lamę Thinleya. Przygotowujemy do umieszczenia w bumpie teksty (we wszystkich językach na jakie zostały przetłumaczone) praktyk, które dostaliśmy od naszego Rinpocze - J.Ś. Chhimed Rigdzina Lamy, wydrukujemy także cały zbiór tekstów Bjangter, który dostaliśmy od J.Ś. Taklunga Tsetrula Rinpocze. Wydrukujemy także nie przetłumaczone jeszcze teksty, które dostaliśmy od naszego Rinpocze.
Bumpa jest duża, ma 3,5 metra wysokości i ok. 4,5 m średnicy. Mantry i teksty które już mamy i które jeszcze przygotujemy nie wypełnią całej bumpy. Chcemy zamówić jeszcze więcej mantr, zwijanie zungów jest o wiele łatwiejsze niż robienie tsatsa, nie potrzeba do tego żadnych specjalnych zdolności manualnych. Mamy wprawdzie całą zimę i wiosnę na przygotowania ale nie jest to znowu tak dużo czasu. Mamy nadzieję, że uda się nam sprowadzić mantry do ferii świątecznych, będziemy wtedy zwijać zungi także podczas retritu. Jeśli ktoś chciałby przyjechać do Darnkowa i pomóc w zwijaniu zungów, proszony jest o kontakt telefoniczny.
Po wybudowaniu i napełnieniu bumpy czeka nas następny skomplikowany etap - wstawienie do stupy sokszingu, drewnianego rdzenia o wys. 9,5 metra, który zostanie przygotowany przez Rinpocze oraz zamontowanie ostatniego, najwyższego, poziomu - okrywających sokszing 13 pierścieni zwieńczonych parasolem zwycięstwa, słońcem i księżycem.
Nie wiemy jeszcze ile całość będzie kosztować. Wykonawca dopiero pracuje nad kosztorysem - jak tylko będzie gotowy wyślemy informację.
Ale cały czas zbieramy darowizny na następne etapy - pieniądze potrzebne są nie tylko na samą budowę, potrzebujemy także środków na: zakup arkuszy z mantrami, plastikowe pudła, w które zungi i teksty będą pakowane, szafran, którym mantry będą przesypywane, masło palmowe (to które używamy do lampek), którym mantry zostaną zalane w pudłach - tak dopiero będą gotowe do włożenia do stupy.
Potrzebna będzie także duża ilość suchych gałązek tuji, które posłużą do wysypania przestrzeni miedzy pudłami i tu wielka prośba, jeśli macie w ogrodzie tuje, zbierajcie suche gałązki, będzie ich potrzeba o wiele więcej niż do poziomu z tsatsami. Muszą być tylko dobrze wysuszone. Nadal możecie ofiarować drogocenności - kamienie szlachetne, biżuterię, itp., które zostaną umieszczone w bumpie razem z mantrami. Można też ofiarować wypełnione posążki - także zostaną umieszczone w bumpie.
Jak już pisaliśmy chcemy umieścić w stupie teksty praktyk z tradycji Khordong we wszystkich dostępnych językach, mamy już komplet sadan po francusku, obiecane komplety w języku niemieckim, czeskim i duńskim. Jeśli ktoś z was ma dostęp do tłumaczeń na inne języki, bardzo prosimy o kontakt - zależy nam na zebraniu jak największej ilości wersji tłumaczeń naszych praktyk.
Darowizny na stupę można wpłacać na konto Związku:

Związek Buddyjski Khordong
Bank PKO BP S.A. Kudowa Zdrój
90 1020 5112 0000 7902 0035 5347
z dopiskiem "darowizna na stupę"

Możecie także kupić "cegiełki" na budowę stupy w formie kalendarza ściennego na rok 2012 (zdjęcie kalendarza na naszej stronie w zakładce aktualności), minimalna darowizna za kalendarz-cegiełkę 20 zł. Kalendarze można zamawiać mailowo.
Serdeczne pozdrowienia z Darnkowa,
Zarząd


Stupa 2007-2011           Film by Jacek Skirucha


Stupa - stan po zakończeniu tegorocznych prac budowlanych, październik 2011

Ceremonia zamknięcia poziomu z tsatsami

w dniach 22 - 25 września odbędzie się w Darnkowie poświęcenie mandal i tsatsa umieszczonych w stupie. Ceremonie poprowadzi Tulku Rigdzin Pema Rinpocze.
Rinpocze powiedział, że szczególnie ważne jest poświęcenie dwóch specjalnych, trójwymiarowych mandal, które zostaną umieszczone na środku pomieszczenia z tsatsami. Ceremonia poświęcenia mandal odbędzie się 22 września, 23 i 24 września, przed południem Duży Rigdzin, po południu sesje modlitwy Sampa Lyndrup w intencji odnalezienia inkarnacji J.Ś. Czime Rigdzina Rinpocze, 25 września poświęcenie tsatsa umieszczonych w stupie i zamknięcie tego poziomu stupy.
Opłaty za pobyt w ośrodku w dniach 22-25.09 - 40zł/dzień + jedzenie 28 zł/dzień.
Bardzo prosimy o zgłoszenie przyjazdu do 18.09 - osoby bez zgłoszenia nie będą miały zapewnionego noclegu ani wyżywienia!!!
Serdecznie zapraszamy do Darnkowa


Stupa - stan budowy
(na zdjęciach - 15.06.2011, stupa wyłania się z szalunków)

(na zdjęciach - kora wokół stupy; 1.06.2011, zakończona budowa 1 poziomu)(na zdjęciach - stupa, 17.05.2011 - wylewanie ścian i stropu pierwszego poziomu stupy)(na zdjęciach - stupa, 13.05.2011 - prace przy szalunkach pierwszego poziomu stupy dobiegają końca, we wtorek 17.05 będzie w te szalunki wylewany beton - gotowe będą ściany i spodnia część stropu pierwszego poziomu stupy)

Budowa stupy ruszyła!

Prace przy stupie ruszyły. 19 marca (2011) wylane zostały ściany pierwszego schodka, na zdjęciu są już po zdjęciu szalunków. Teraz ustawiane są szalunki do wylania ścian nośnych 1 poziomu, czyli ścian pomieszczenia medytacyjnego. Ściany te mają 4,5 m. wysokości, nad nimi znajduje się podwójny strop podtrzymujący kolejne poziomy stupy.
(na zdjęciu - stupa, 20 kwiecień 2011 / zdjęcia z prac przy realizacji tsa-tsas na stronie "Aktualności")


...

Budowa stupy, podsumowanie roku 2010

Drodzy Przyjaciele w Dharmie,

W Darnkowie wprawdzie odwilż ale śnieg wcale nie znika. Kilka dni temu zakończył się retrit świąteczny. Pomimo trudnych warunków pogodowych kilka osób odważyło się jednak przyjechać do ośrodka w zimie. Wprawdzie nie robiliśmy tsatsa, była tylko praktyka Dużego Rigdzina, a po południu głównie zabawy na śniegu, to jednak był to bardzo udany czas. W Sylwestra zrobiliśmy sobie małe przyjęcie żeby razem powitać Nowy Rok.

Teraz czekamy na ferie zimowe w lutym, kiedy to planowany jest następny retrit. Tym razem już na pewno z robieniem tsatsa. Przyjedzie Maciek Szczypka, który ma duże doświadczenie w pracy z gliną, wie jak robić tsatsa i może tego każdego nauczyć.

Tak więc zapraszamy do Darnkowa od 15 do 27 lutego.

To tyle jeśli chodzi o aktualności a teraz podsumowanie zeszłorocznych prac przy budowie stupy.

Jak zapewne wszyscy wiecie podczas kursu letniego rozpoczęliśmy budowę stupy. Najpierw przygotowaliśmy teren pod budowę - trzeba było zebrać skarpę i wyrównać miejsce na którym stupa będzie stała, musieliśmy też zrobić drogę, żeby do miejsca budowy mogły dojechać ciężarówki i betoniarki. W czerwcu przyjechał do Darnkowa lama Thinley, zadaniem którego było przygotowanie glinianych tsatsa. Kilka osób pomagało lamie Thinleyowi robić tsatsa, o wiele więcej włączyło się w nadzorowane przez niego zwijanie zung - zwojów mantr do wypełnienia stupy. W czasie letniego kursu, dzięki waszej pomocy przygotowane zostały zwoje zung wykonane z 10.000 arkuszy z dwudziestoma rodzajami mantr.

W lipcu przyjechał do Darnkowa Tulku Rigdzin Pema Rinpocze, który zgodził się nadzorować budowę naszej stupy. Rinpocze ze zgromadzonych przez cała sanghę przedmiotów przygotowywał elementy wypełnienia stupy. Miedzy innymi napełnił wazy, które zostaną umieszczone w stupie w następnych etapach budowy. Podczas wielu spotkań, opowiadając na steki pytań wyjaśnił nam jak mają być budowane kolejne poziomy stupy, gdzie i jak mają być umieszczone poszczególne elementy wypełnienia, co jeszcze powinniśmy przygotować.

W czasie kursu została wylana ława fundamentowa stupy. Podczas specjalnej ceremonii, w której brał udział i udzielił swojego błogosławieństwa J.Ś. Taklung Tsetrul Rinpocze, Tulku Rigdzin Pema Rinpocze umieścił w fundamentach stupy pierwsze elementy wypełnienia - wazę nagów oraz broń i narzędzia.

We wrześniu wykonany został drenaż wokół fundamentów oraz wylane zostały ściany fundamentowe do poziomu zero. Planowaliśmy jeszcze zrobienie ścian zewnętrznych do poziomu 1 schodka, zostały przygotowane szalunki ale niestety spadł śnieg i nie udało się ich wylać. Na wiosnę, jak tylko pogoda pozwoli, będziemy budować dalej, tak żeby do końca maja gotowy był pierwszy poziom stupy z pomieszczeniem medytacyjnym. Tulku Rigdzin Pema Rinpocze przyjedzie ponownie w tym roku i jeśli wszystko będzie zgodnie z planem, na początku czerwca umieści przygotowane wazy w ścianach i stropie pierwszego poziomu stupy. Potem chcemy wylać schodkowe ściany drugiego poziomu - tak żeby, gdy tylko mury wyschną, umieścić tam tsatsa - oczywiście Rinpocze będzie także nadzorował ten etap.

Z naszych obliczeń wynika, że aby wypełnić drugi poziom tsatsami potrzebujemy ich ok. 25.000 szt. Ponieważ nie jesteśmy w stanie wykonać sami takiej ilości tsatsa, zdecydowaliśmy, po konsultacji z Rinpocze oczywiście, sprowadzić gotowe tsatsa z Singapuru. Te tsatsa wykonywane są przez buddyjskich mnichów, nieodpłatnie, do stup na całym świecie. Musimy tylko pokryć koszty transportu - mamy już na to sponsora. Oczywiście do stupy włożymy także tsatsa wykonane przez nas - ile tylko damy radę zrobić do lata. Rinpocze powiedział, że nie ma żadnej określonej maksymalnej ilości tsatsa - im więcej tym lepiej, zależy to tylko od naszych możliwości. W lecie będziemy mieć znów dużo pracy ze zwijaniem zung - w zeszłym tygodniu lama Thinley wysłał z Nepalu 30.000 arkuszy z mantrami. Lama Thinley przyjedzie do Darnkowa w lecie i tak jak w zeszłym roku będzie nadzorował zwijanie mantr. Wszystkich chętnych do pomocy serdecznie zapraszamy. Na szczęście na zwijanie zungu mamy jeszcze trochę czasu - mantry umieszczane są w trzecim poziomie stupy a jego budowę planujemy na rok 2012.

Dzięki Waszej ofiarności, nie tylko finansowej, udało nam się zgromadzić większość rzeczy potrzebnych do wypełnienia stupy według listy otrzymanej od Rinpocze: niezbędne przedmioty rytualne, szlachetne kamienie, drogocenności, muszle, zioła, itd. Część z tych rzeczy Rinpocze użył już do wypełnienia waz, które zostaną włożone w ściany i strop pierwszego poziomu, reszta (także tsatsa i gotowe zwoje mantr) czeka zgromadzona w gompie na kolejne etapy wypełniania stupy.

Z waszych dotychczasowych darowizn, za które bardzo, bardzo dziękujemy, zostały jeszcze pieniadze na rozpoczęcie prac budowlanych na wiosnę. Ale żeby udało się, tak jak planujemy, wybudować w tym roku dwa poziomy stupy potrzebujemy więcej funduszy. Zwracamy się więc do Was wszystkich z ogromną prośbą o dalsze darowizny na budowę stupy.

Darowizny, z dopiskiem "darowizna na stupę" można wpłacać na konto Związku:

Związek Buddyjski Khordong
Bank PKO BP S.A. Kudowa Zdrój
90 1020 5112 0000 7902 0035 5347

Za wszystkie darowizny serdecznie dziękujemy.
Pozdrowienia z Darnkowa, Zarząd
ps. Jeśli macie jakieś pytania albo sugestie, interesują Was bardziej szczegółowe informacje, prosimy piszcie.

(na zdjęciu - stupa, szalunek)


...

5 sierpnia 2010 odbyła się oficjalna ceremonia poświęcenia fundamentów stupy z udziałem J.Ś. Tsetrula Rinpocze i Tulku Rigdzin Pema Rinpocze.

...

Kilka zdjęć z placu budowy i przedmioty jakie m.in. znajdą się wewnątrz stupy...

Projekt naszej stupy...

Na jesieni (2009) pisałam wam że rozpoczęliśmy prace przygotowawcze do budowy stupy. W zimie miał być gotowy projekt i mieliśmy starać się o pozwolenie. Niestety wszystko się przesunęło w czasie. Musieliśmy znaleźć nowego architekta, ponieważ ten poprzedni zażądał astronomicznej sumy za projekt. Teraz mamy architekta, który projekt zrobi za darmo. Zapłacić będziemy musieli tylko za projekty branżowe - konstrukcje, instalacje, ale dopóki nie będzie gotowy projekt koncepcyjny nie wiemy ile te branżowe będą kosztowały. Cały czas czekamy jeszcze na decyzję o warunkach zabudowy, bez której nie możemy występować o pozwolenie.

Nawiązaliśmy kontakt z Tulku Pema Rigdzinem Rinpocze, którego J.Ś. Taklung Tsetrul Rinpocze wskazał jako najlepszego budowniczego stup w Ningmapie. Tulku Pema Rigdzin Rinpocze przekazał nam rysunki potrzebne do projektu i listę rzeczy, które potrzebujemy do wypełnienia stupy. Polecił nam także młodego lamę, który na przełomie maja i czerwca przyjedzie do Darnkowa żeby przygotować tsatsa i teksty potrzebne do wypełnienia stupy. Gdy będzie wiadomo kiedy dokładnie Lama Thinley przyjedzie do nas, wyślę informację, wtedy każdy kto będzie chciał pomóc w robieniu tsatsa i zwijaniu mantr będzie mile widziany.

Korzystając z okazji, że Tulku Pema Rigdzin Rinpocze przyjeżdża w tym roku do Europy zaprosiliśmy go także do Darnkowa. Przyjedzie do nas 19 lipca. Rinpocze przygotuje część wypełnienia osobiście, skoryguje też ostatecznie projekt i domówimy na miejscu wszystkie detale. Ponieważ Tulku Rigdzin Pema będzie w Darnkowie prawie miesiąc i to w czasie kursu z J.Ś. Taklungiem Tsetrulem Rinpocze, chcemy doprowadzić prace do takiego momentu żebyśmy mogli podczas kursu wylać fundamenty pod stupę i może, jak się uda - co zależy tylko od funduszy, zbudować pierwsze "piętro" stupy.

Do tej pory zebraliśmy na stupę 20 687 zł.

Żeby wylać w lecie fundamenty (oprócz samego wykopu pod fundament musimy zrobić także prace ziemne - niwelację terenu pod i wokół stupy oraz potężny drenaż) i postawić pierwszy poziom potrzebujemy ok.100 000 zł. - to bardzo przybliżone obliczenie, dokładny kosztorys poszczególnych etapów budowy będę mogła podać gdy będzie gotowy projekt. Ale już teraz można wpłacać darowizny na budowę stupy na konto Związku:

Związek Buddyjski Khordong
Bank PKO BP S.A. Kudowa Zdrój
90 1020 5112 0000 7902 0035 5347
z dopiskiem DAROWIZNA NA STUPĘ

Jeśli chodzi o wypełnienie, to do zakończenia tego planowanego przez nas pierwszego poziomu nie wkłada się zbyt wielu rzeczy, główne wypełnienie stupy zaczyna się od następnego poziomu. Stupę będziemy budować etapami. W tym roku bardzo chcielibyśmy wylać fundamenty, do których wkłada się broń i narzędzia (dokładnie jakie i ile ustalimy z Lamą Thinleyem) oraz jak się uda pierwszy poziom - do którego tylnej ściany wkłada się kilka bump a nad wejściem 8 znaków pomyślności. Przez następny rok będziemy zbierać fundusze oraz gromadzić i przygotowywać resztę rzeczy potrzebnych do wypełnienia stupy, tak żeby w lecie 2011 zbudować następny poziom albo, jak się uda, całość. Bardzo chcemy (i mocno wierzymy, że jest to możliwe) zbudować w tym roku w lecie pierwszy poziom stupy.

Poniżej lista rzeczy, które potrzebne są do wypełnienia stupy. Jesteśmy teraz w trakcie ustalania szczegółów i kosztów poszczególnych pozycji, prawdopodobnie będzie to zakończone dopiero po przyjeździe Lamy Thinley albo nawet Rinpocze. Na razie więc podaje ją w stanie na dziś.

Te rzeczy musimy sprowadzić z Nepalu lub Indii:

1. Mandala 2 szt., średnica ok 40 cm
2. Bumpa (średni rozmiar) 13 szt.
6. Gliniana miska do ofiarowania tsang, 8 szt.
7. Bumpy z szyjka 2 szt, takie jakich używa się do inicjacji
10. Szafran 4,5 kg
12. Małe miseczki do składania ofiar, śr. ok 2cm, 80 szt., może być miedz lub metal
15. lampki maślane na "nóżce", 15 szt.
18. 8 symboli pomyślności - metaloplastyka
22. Uwaga! to bardzo ważne - koniecznie trzeba sprowadzić kilka rodzajów leków - ziół z Nepalu lub Indii minimum 1kg każdego rodzaju: kakola, sukmel, ciukang, dzathi, kabur, kaczie sziaka, cenden karpo, aru, baru, kjuru (lub ciuru w zal od wymowy).

Te rzeczy możemy zrobić, uzbierać lub kupić w Polsce:

3. Tsa tsa 99 szt. złoty kolor, 108 szt. biały kolor
4. Zwoje Mantr (Zung) - jeszcze nie wiemy jakie teksty i ile sztuk, Lama Thinley ma przywieźć teksty, które będziemy na miejscu kserować lub drukować
5. Suchy drobny piasek do wypełniania pustych przestrzeni wewnątrz stupy
8. Różnego koloru drobne kamienie szlachetne (także podarowane przez członków sanghi)
9. Sok Ching, 9 m wysoki, średnica 1 stopa, zrobiony z najtwardszego drewna jakie można znaleźć w Polsce (to jest jakby rdzeń stupy)
11. Małe białe muszelki
13. Biżuteria, klejnoty, drogocenności (także podarowane przez członków sanghi)
14. Broń: niekoniecznie pistolety, mogą być noże
16. zwoje sznurków w 5 rożnych kolorach
17. tkaniny w 5 rożnych kolorach, dl 4m, szer 1m
19. drewniane pudełka do mandali z pkt.1, które się nie rozpadną z upływem czasu wewnątrz stupy
20. rożnego rodzaju ziarna po 3kg, NIE mogą być trujące
21 Ghee do lampek

Stupa w Darnkowie będzie stupą naszego Rinpocze. Rodzaj stupy, stupa oświecenia, został wybrany przez Tulku Ugena. Tulku Ugen kilka razy podkreślał, że stupa naszego Rinpocze powinna być jak największa, oczywiście największa jaką jesteśmy w stanie zbudować. Tulku Ugen też zasugerował, że dobrze byłoby zbudować stupę z pomieszczeniem do medytacji.

Opierając się na tych wskazówkach budujemy stupę, która będzie miała podstawę 9 x 9m (to jest 81m2) i ok 17m wysokości (będzie więc wyższa od gompy) a na pierwszym poziomie pomieszczenie do praktyki. Projekt został zaakceptowany przez Gudrun.

Wszyscy, których o szczegóły budowy i wypełnienia stupy pytaliśmy: Taklung Tsetrul Rinpocze, Tulku Ugen i Gudrun powiedzieli, że stupę wypełnia się tylko przedmiotami najlepszymi, najwyższej jakości i w bardzo określony sposób. Tsatsa wkładane do stupy muszą być idealne, bez żadnych spękań czy skrzywień, teksty mantr zwijane w określony sposób i wkładane według ścisłych reguł bez jedynego błędu. Wszystkie przedmioty muszą stać w określony sposób a przestrzeń miedzy nimi ma być wypełniona płukanym i suszonym piaskiem. Budowa stupy, tak, żeby spełniała swoje zadanie i promieniowała dobrą energią to bardzo odpowiedzialne zadanie. Taklung Tsetrul Rinpocze podkreślał, że błąd przy wypełnianiu stupy niweczy cały całą pracę a nawet może spowodować że stupa zamiast promieniować dobrą energią, generuje niekorzystną. Dlatego, żeby uniknąć jakichkolwiek błędów zwróciliśmy się o nadzór nad budową naszej stupy do poleconego przez J.Ś. Taklunga Tsetrula eksperta w budowie stup Tulku Rigdzin Pema Rinpocze, którego o wszystko teraz pytamy.

Jak zapewne pamiętacie do stupy wkłada się także kosztowności - biżuterię, szlachetne kruszce, kamienie szlachetne i półszlachetne. Dobrze byłoby żeby chociaż część tych drogocenności była podarowana przez członków sanghi. Kilka lat temu wysyłaliśmy nasz "wkład" do stupy w Siliguri, teraz kolej na Darnków.

Koszty budowy stupy są dość wysokie, ale robimy to dla naszego Rinpocze i dla dobra wszystkich czujących istot. Głęboko wierzymy, że tak jak dzięki błogosławieństwu naszego Rinpocze udało się nam zbudować gompę, teraz uda się nam zbudować stupę.

Pozdrowienia z Darnkowa, Zarząd Związku

...

List od Gudrun

Drodzy Przyjaciele w Dharmie,

Jestem bardzo szczęśliwa, że Tulku Pema Rigdzin będzie mógł przyjechać do Darnkowa, aby nadzorować budowę stupy i że będziemy mogli wylać fundamenty latem tego roku.

Teraz każdy z nas musi zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby to przedsięwzięcie zostało jak najszybciej ukończone. Podarujcie na stupę to, co tylko jesteście w stanie chętnie oddać. Przydadzą się pieniądze, biżuteria, kamienie szlachetne i inne cenne rzeczy, ale jeśli nie możecie dać niczego wartościowego, pojedźcie nad morze i zbierzcie małe, białe muszelki - one też będą potrzebne do wypełnienia. Możecie tez przyjechać do Darnkowa i pomóc w wytwarzaniu tsatsa. Jest wiele do zrobienia i możecie wziąć w tym udział.

Stupa to symbol ciała, mowy i umysłu Buddów. Mówi się, że każdy, kto ją zobaczy, ma szanse osiągnąć oświecenie. Postawienie stupy przynosi pokój i dobrobyt miejscu, w którym ją zbudowano.

W wielu tekstach jest napisane, że okrążanie stupy i składanie ofiar przynosi ogromny pożytek nawet ludziom, którzy nie mają zrozumienia, ani oddania dla Dharmy.

Mam więc nadzieję, że kiedy spotkamy się latem, wielu z Was będzie wspomagać i sponsorować ten projekt.

Wasza w Dharmie, Gudrun


Stupa Darnków on Facebook - click here